Analýza trhu s tepelnými čerpadlami

V dnešnom článku sme sa pozreli bližšie trh s tepelnými čerpadlami. Konkrétne na Žilinský kraj. Pre viac informácií si prečítajte náš článok.
Analýza trhu s tepelnými čerpadlami - IME BLOG

V dnešnom článku sme sa pozreli bližšie trh s tepelnými čerpadlami. Konkrétne na Žilinský kraj. Skúmali sme, koľko je domov v Žilinskom kraji (rok 2021), koľko domov má napojenie na plyn, čím kúria domácnosti v Žilinskom kraji a koľko domácností využíva tepelné čerpadlo ako zdroj kúrenia.

Koľko domov je v Žilinskom kraji?

V roku 2021 bolo na Slovensku 1 234 592 domov, z toho 166 871 bolo v Žilinskom kraji.

Analýza trhu s tepelnými čerpadlami - počet domov v Žilinskom kraji

Koľko domov v Žilinskom kraji bolo v roku 2021 pripojených na plynovú prípojku?

Podľa Štatistického úradu SR bolo v Žilinskom kraji k 1.1. 2021 – 71 649 domov s plynovou prípojkou a 77 909 domov bez plynovej prípojky.

Analýza trhu s tepelnými čerpadlami - počet domov s pripojením na plyn

Ktoré okresy v Žilinskom kraji majú obmedzené pripojenie na plynovú prípojku?

Na základe údajov zo ŠÚSR, sme zistili, že v Žilinskom kraji majú tieto okresy vysokú nenapojenosť na plynovú prípojku, čo znamená že domy v týchto okresoch väčšinou kúria drahým elektrickým kúrením, prípadne nepraktickými tuhými palivami:

Čím kúria domácnosti v Žilinskom kraji?

Podľa údajov Slovenskej energetickej a plynárenskej komory (SEPK) z roku 2023 kúri plynom v Žilinskom kraji 63,7 % domácností. To znamená, že približne dve tretiny domácností v kraji používa zemný plyn ako hlavný zdroj tepla. Zvyšok domácností v Žilinskom kraji kúri inými zdrojmi tepla, ako sú:

Analýza trhu s tepelnými čerpadlami - graf

Dôvodom  je najmä to, že plyn je relatívne lacný a pohodlný zdroj tepla. Je tiež menej škodlivý pre životné prostredie ako tuhé palivá.

V Žilinskom kraji je najväčší podiel domácností, ktoré kuria plynom v okresoch Martin (72,3 %), Žilina (69,5 %) a Liptovský Mikuláš (67,8 %). Najmenší podiel je v okresoch Ružomberok (59,4 %), Čadca (58,8 %) a Dolný Kubín (57,7 %).

Pre porovnanie kúrenia plynom a tepelným čerpadlom kliknite SEM! 

Koľko tepelných čerpadiel bolo namontovaných v roku 2022?

Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky bolo v roku 2022 namontovaných 11 200 tepelných čerpadiel. Ide o medziročný nárast o 22 %. Najviac tepelných čerpadiel bolo namontovaných v kategórii tepelných čerpadiel vzduch-voda (7 800), nasledovalo zem-voda (2 400) a voda-voda (1 000).

Aké sú kľúčové faktory ovplyvňujúce zákazníka pri výbere tepelného čerpadla?

Na základe analýzy trhu a rozhovorov so zákazníkmi sme zistili, že zákazníci, ktorí zvažujú nákup tepelného čerpadla pre svoj domov, kladú dôraz na niekoľko kľúčových faktorov:

Odporúčanie: Kúrenár/ sused/ kamarát (spoľahlivosť)

Na základe kvalitatívnych rozhovorov so zákazníkmi, bývalými majiteľmi firiem predávajúcich tepelné čerpadlá a na základe vlastných skúseností firmy IMEnergy, s.r.o. môžeme s istotou konštatovať, že v drvivej väčšine prípadov si ľudia vyberajú tepelné čerpadlo na základe odporúčania ich kúrenára, inštalatéra, známeho alebo suseda.

Efektivita (úspora nákladov):

Jedným z hlavných dôvodov prečo ľudia zvažujú kúpu tepelného čerpadla je úspora nákladov na energiách a preto je návratnosť investície, úspora nákladov na energiách a efektivita tepelného čerpadla (SCOP) kľúčovým faktorom pri jeho výbere.

Dotácia ako dôležitá motivácia (cena):

Zákazníci zvažujú či už samotnú kúpu tepelného čerpadla ako aj následný výber firmy / značky kvôli dostupným dotáciám a štátnym podporám. Čo len potvrdzuje fakt, že cena zohráva aj naďalej významnú úlohu pri výbere tepelného čerpadla.

Montáž, záruka a servis (služby):

Tepelné čerpadlá majú neslávnu povesť nespoľahlivých strojov, ktoré sa pomerne často kazia. Tomu sa ale dá veľmi efektívne predísť a to kvalitnou montážou. Najčastejšou príčinou výpadkov tepelných čerpadiel je nesprávna inštalácia. Tepelné čerpadlá dosahujú životnosť 20 rokov, takže je múdre rozmýšľať nad tým, či ho bude mať kto o 10-15 rokov servisovať. Preto je kvalitná montáž, záruka, stabilná firma a rýchly servis veľmi dôležitý faktor pri výbere tepelného čerpadla.

Tieto údaje boli zhromaždené ku dňu 1.1.2024 a nemusia obsahovať aktuálne informácie.

Objavte našu ponuku Tepelných čerpadiel

Máte záujem o tepelné čerpadlo?

Ozvite sa nám ešte dnes. Radi Vám vysvetlíme všetko o tepelných čerpadlách a našej firme, prídeme na osobnú obhliadku a poskytneme aj individuálnu zľavu. 🙂

Ďalšie články s praktickými informáciami

IME výroba tepelných čerpadiel
slovenský výrobca
kvalitný produkt
siea logo
eprel logo
zelená domácnostiam

Naša stránka používa cookies, aby sme Vám umožnili jej pohodlné prezeranie a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavenie Sukromia

Naša stránka používa cookies, aby sme Vám umožnili jej pohodlné prezeranie a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Odmietnuť všetko
Uložiť
Prijať všetko
Open Privacy settings