Často kladené otázky

FAQ o našich službách

Áno, naše tepelné čerpadlá IME montujeme a servisujeme na celom území Slovenska. Montujeme a servisujeme iba naše tepelné čerpadlá IME (neservisujeme iné značky tepelných čerpadiel). Vrámci našich služieb ponúkame aj kompletnú montáž kotolne. Samozrejmosťou je obhliadka miesta montáže a záruka na tepelné čerpadlo. Kontakt na oddelenie montáže a servisu → 0948 106 712
Áno. Všetkým našim zákazníkom poskytujeme plnú administratívnu podporu pri získaní štátnej dotácie ZELENÁ DOMÁCNOSTIAM a OBNOV DOM. Tepelné čerpadlá IME prešli náročnými skúškami, ktoré ich oprávňujú na využitie štátnej dotácie, takže po spustení dotácií, vám ju pomôžeme vybaviť v plnej výške. Oddelenie dotácií → 0948 106 722

Pred niekoľkými rokmi sme spustili vlastnú výrobu v Nižnej na Orave a na výrobe každého tepelného čerpadla IME pracuje tím špecialistov, ktorí sa venujú výrobe, vývoju a montáži tepelných čerpadiel už viac ako 16 rokov. Odborným garantom výroby je Ivan Plevík (certifikovaný na EHPA, EPREL, SIEA, TÜV, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky). V prípade záujmu vám našu výrobu radi ukážeme aj osobne, aby ste mohli nahliadnuť do výrobného procesu a presvedčiť sa na vlastné oči. 

 • Sme skutočný slovenský výrobca tepelných čerpadiel.
 • Postaráme sa o vaše tepelné čerpadlo aj za 10 rokov (nie sme garážová firma).
 • Tepelné čerpadlo vám zhotovíme na komplet aj s montážou kotolne, spustením do prevádzky, servisom a v prípade záujmu aj s inštaláciou fotovoltických panelov.
 • Vlastným vývojom sme odstránili 99% najčastejších porúch tepelných čerpadiel.
 • Naše tepelné čerpadlá sú certifikované a homologizované.
 • Tepelné čerpadlá IME sú zaregistrované na SIEA aj EPREL.
 • Naše tepelné čerpadlá majú európske energetické štítky A+++.
 • S výberom tepelného čerpadla vám odborne poradíme.
 • Plná administratívna podpora pri získaní štátnej dotácie.
 • Poskytujeme predĺženú záruku na tepelné čerpadlo až na 10 rokov.
 • Tepelné čerpadlo navrhneme po odbornej, technickej analýze vášho domu.
 • Kladieme dôraz na odbornú montáž tepelného čerpadla.
 • Poskytujeme záručný a dlhodobý pozáručný servis našich tepelných čerpadiel.
 • Tepelné čerpadlá máme skladom, k okamžitému odberu.

Výrobe a inštalácii tepelných čerpadiel sa venujeme už viac ako 16 rokov. Odborným garantom našej výroby je Ivan Plevík (certifikovaný na EHPA, EPREL, SIEA, TÜV, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky). V prípade záujmu Vám radi povieme viac o našich projektoch. 

Áno, od januára 2024 otvárame novú vzorkovú predajňu tepelných čerpadiel a fotovoltiky v Nižnej na Orave (Závodná 969, Nižná 027 43), kde si budete môcť pozrieť naše produkty zblízka a nahliadnuť do výroby. Kontakt na predajňu → 0948 106 722.

Výroba tepelných čerpadiel, sídlo spoločnosti aj predajňa IME sa nachádza v Nižnej na Orave.

Adresa: Závodná 969, Nižná 02743, Slovensko (bývalý areál Tesly)

Naša firma poskytuje 4 úrovne montáže tepelných čerpadiel.

 • Najzákladnejšou úrovňou je “spustenie”, ktoré trvá v rozmedzí niekoľkých hodín a vykonáva sa, keď už máme tepelné čerpadlo namontované a treba ho odborne “spustiť do prevádzky / oživiť”.
 • Druhou úrovňou je montáž tepelného čerpadla bez bojlera (bojler je už namontovaný v kotolni) + spustenie tepelného čerpadla. Táto montáž trvá 2 dni.
 • Treťou úrovňou je montáž tepelného čerpadla s bojlerom spolu s akumulačnou nádobou + spustenie tepelného čerpadla. Táto montáž trvá 2-3 dni.
 • Štvrtou úrovňou je montáž kompletnej kotolne spolu s tepelným čerpadlom, s bojlerom a s akumulačnou nádobou (pre viac okruhov – horné poschodie radiátory a prízemie – podlahové kúrenie). Táto montáž trvá približne 3-5 dní.

V prípade, že sa rozhodnete pre tepelné čerpadlo zem-voda / voda-voda, rátajte aj s časom potrebným na vykonávanie stavebných prác spojených s vrtom / inštaláciou zemných kolektorov.

Servisnú kontrolu tepelného čerpadla stačí vykonať 1x za rok po celú dobu prevádzky tepelného čerpadla. K našim tepelným čerpadlám v základnej 2 ročnej záruke ponúkame 1 x ročnú servisnú prehliadku ZADARMO.

Stavebné práce, ktoré sú potrebné na montáž tepelného čerpadla, závisia od typu tepelného čerpadla, ktoré sa má inštalovať. V zásade možno rozdeliť tepelné čerpadlá na dve veľké skupiny:

 • Tepelné čerpadlá vzduch-voda
 • Tepelné čerpadlá zem-voda / voda-voda

Tepelné čerpadlá vzduch-voda sa inštalujú najčastejšie. Ich výhodou je, že nevyžadujú žiadne zemné práce, a preto sú vhodné aj pre existujúce budovy a domy s malou rozlohou pozemku.

Tepelné čerpadlá zem-voda / voda-voda sú efektívnejšie než tepelné čerpadlá vzduch-voda, ale vyžadujú zemné práce.

Montáž tepelného čerpadla zem-voda vyžaduje dostatočne veľký pozemok (minimálne 2x podlahová plocha domu), z ktorého sa do hĺbky 1,2-1,5m vykope horná vrstva zeminy a do zeme sa uložia zemné kolektory, ktoré sa následne zasypú.

Montáž tepelného čerpadla voda-voda vyžaduje prístup k podzemnej vode – studňu (geotermálny vrt).

Áno samozrejme, vypracujeme Vám cenovú ponuku na komplet kúrenie do novostavby. Zavolajte nám, prípadne nám do e-mailu pošlite na Vás tel. kontakt a my sa Vám ozveme. Po telefonickom rozhovore sa dohodneme na termíne bezplatnej obhliadky Vašej novostavby, tam si spolu prejdeme a spíšeme čo všetko potrebujete a následne Vám vypracujeme kompletnú cenovú ponuku. Kontakt na nás → 0948106722 | info@ime.sk

FAQ o našich produktoch

Áno. Naše tepelné čerpadlá IME sú homogenizované, certifikované a testované v prestížnom technickom ústave TÜV Rheinland. Výsledné hodnoty SCOP aj EMC s rezervou prekračujú požiadavky EU. Kvalitou našich tepelných čerpadiel sme si 100% istý a preto poskytujeme možnosť až 10 ročnej záruky. Tepelné čerpadlá IME sú zaregistrované na SIEA aj EPREL (A+++), čo len potvrdzuje ich vysokú kvalitu. Tepelné čerpadlá IME si sami vyrábame v Nižnej na Orave. Vďaka profesionálnej inštalácii a následnému dohľadu vieme predchádzať najčastejšie sa vyskytujúcim poruchám a zabezpečiť ich servis z dielov dostupných na našich skladoch.

Tepelné čerpadlá IME patria v oblasti SCOP medzi najúčinnejšie tepelné čerpadlá na trhu.

Tepelné čerpadlá IME dosahujú v závislosti od typu a výkonu rôzne hodnoty SCOP.

Tepelné čerpadlá IME vzduch-voda dosahujú COP v rozmedzí 2,9 až 5,2 v závislosti od typu vykurovania (radiátory/podlahové kúrenie) a aktuálnej vonkajšej teploty (-20°C/+30°C). SCOP je v rozmedzí od 3,3 – 5,2 v závislosti od vonkajších klimatických podmienok počas celého roka. 

Tepelné čerpadlá IME zem-voda dosahujú COP v rozmedzí 4,3 až 4,7. SCOP je vďaka konštantnej teplote pôdy vysoké a stabilné po celý rok 4,3 až 4,7.
Tepelné čerpadlá IME voda-voda dosahujú COP v rozmedzí 5,14 až 5,54. SCOP je vysoké 5,14 až 5,54 a stabilné po celý rok vďaka konštantnej teplote podzemnej vody + 10 °C.

Pre porovnanie, priemerná hodnota SCOP pre tepelné čerpadlá vzduch-voda v Európe je okolo 3,5. Tepelné čerpadlá IME dosahujú až o 0,8 vyššiu hodnotu SCOP ako priemerné tepelné čerpadlá na trhu.

Áno, tepelné čerpadlá IME sú vhodné aj do starých domov, domov s radiátormi, domov s kombinovaným kúrením – radiátory + podlahové kúrenie. Avšak účinnosť tepelného čerpadla závisí od tepelných strát domu (či je dom pôvodný alebo zrekonštruovaný, ako je zateplený, či má staré alebo nové okná – 2/3 sklá, hrúbka strešnej izolácie, typ kúrenia – radiátory/podlahové kúrenie…). 

V prípade, že máte starý, pôvodný, nezateplený, nezrekonštruovaný dom s pôvodnými oknami bez akejkoľvek izolácie, tepelné čerpadlo nie je vhodné na jeho vykurovanie. 

Áno tepelné čerpadlá IME sú vhodné aj do domov s radiátormi. V prípade, že máte staré liatinové radiátory a chcete aby bolo vaše tepelné čerpadlo efektívne, odporúčame ich vymeniť za nové doskové radiátory typu K33. Pre informácie ohľadom potreby výmeny radiátorov nás kontaktujte → 0914 326 222

Cena tepelného čerpadla závisí od jeho typu a výkonu. Cena tepelného čerpadla IME vzduch-voda 6,3kW bez montáže =  6 500 € s DPH*. 

Montáž tepelného čerpadla 

Okrem ceny tepelného čerpadla je potrebné počítať aj s nákladmi na jeho inštaláciu. Cena základnej montáže tepelného čerpadla vzduch-voda (montáž + jeho spustenie) vychádza na 1 190€ s DPH *.

Dotácia na tepelné čerpadlo

Na tepelné čerpadlo je možné získať dotáciu v rámci programu Zelená domácnostiam a Obnov dom. Výška dotácie závisí od výkonu tepelného čerpadla a pohybuje sa v rozmedzí od 1 591€ – 4 370 €.

*Cena je len orientačná a môže sa meniť v závislosti od stavu vašej kotolne a potrieb vášho objektu. V prípade, že plánujete inštalovať tepelné čerpadlo do starého domu, je potrebné počítať aj s nákladmi na úpravu vykurovacieho systému. V prípade, že plánujete inštalovať tepelné čerpadlo zem-voda / voda-voda je potrebné rátať so stavebnými prácami (vrt/zemné kolektory).

Tepelné čerpadlá IME majú veľmi tichú prevádzku. Vonkajšia jednotka dosahuje hlučnosť pod 45 dB a vnútorná jednotka dokonca pod 31 dB. Nemusíte sa obávať nadmerného hluku.

tepelne cerpadlo zvuk decibely

Priemerná životnosť tepelného čerpadla IME dosahuje minimálne 20 rokov a viac. Pre dlhú životnosť tepelného čerpadla je kľúčová jeho odborná montáž a pravidelné servisné prehliadky.

Priemerné mesačné náklady na energie s vykurovaním tepelným čerpadlom pre rodinný dom s plochou 120m² sú okolo 50-100 €. Náklady na prevádzku tepelného čerpadla však môžu byť vyššie alebo nižšie, v závislosti od konkrétnych faktorov.

Napríklad tepelné čerpadlo vzduch-voda s výkonom 10 kW spotrebuje v priemere 200 kWh energie mesačne v závislosti od vykurovanej plochy domu. Ak je cena energie 0,25 € za kWh, potom mesačné náklady na prevádzku tohto tepelného čerpadla budú 50 €*.

Tepelné čerpadlo zem-voda/voda-voda s výkonom 10 kW spotrebuje v priemere 150 kWh energie mesačne. Ak je cena energie 0,25 € za kWh, potom mesačné náklady na prevádzku tohto tepelného čerpadla budú 30 €*.

V prípade, že plánujete inštalovať tepelné čerpadlo do starého zrekonštruovaného domu, je potrebné počítať s tým, že účinnosť tepelného čerpadla môže byť o niečo nižšia než pri novostavbe. To znamená, že mesačné náklady na prevádzku tepelného čerpadla v takomto dome môžu byť vyššie v závislosti od veľkosti rekonštrukcie.

Na záver treba pripočítať pravidelné ročné servisné  prehliadky tepelného čerpadla, ktoré sa pohybujú od 0-200€ /rok. 

*Ceny sú orientačné a platia pre novostavbu – nízkoenergetický dom v roku 2023.

Pre podnebie Slovenska sú vhodné všetky typy tepelných čerpadiel – vzduch-voda / zem-voda / voda-voda.

Tepelné čerpadlá voda-voda / zem-voda využívajú teplo z podzemnej vody alebo pôdy. Toto teplo je stabilné aj pri nízkych vonkajších teplotách, čo zaisťuje vysokú účinnosť tepelného čerpadla aj v zime – vysoké SCOP. Ich nevýhodou sú vyššie náklady na ich inštaláciu v porovnaní s tepelným čerpadlom vzduch-voda. 

Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú tiež vhodné pre podnebie Slovenska, ale ich účinnosť je nižšia ako účinnosť tepelných čerpadiel voda-voda / zem-voda. Tepelné čerpadlá vzduch-voda využívajú teplo z vonkajšieho vzduchu. Pri nízkych vonkajších teplotách sa účinnosť tepelných čerpadiel vzduch-voda znižuje. Ich výhodou sú výrazne nižšie náklady na ich inštaláciu v porovnaní s tepelnými čerpadlami voda-voda / zem-voda.

V prípade, že máte malý pozemok, nedostatok spodnej vody alebo nie je možné realizovať inštaláciu tepelného čerpadla zem-voda / voda-voda, môžete zvážiť inštaláciu tepelného čerpadla vzduch-voda.

Všetky tepelné čerpadlá IME sú vhodné do klimatických podmienok, kde teplota vzduchu v zimných mesiacoch klesne krátkodobo až na hranicu -20°C. Efektívnosť tepelného čerpadla voda-voda / zem-voda nie je ovplyvnená vonkajšou teplotou vzduchu, nakoľko teplo odoberajú z podzemnej vody alebo zeme. Tieto zdroje tepla majú konštantnú teplotu okolo +10 °C aj v zimných mesiacoch.

Áno všetky tepelné čerpadlá IME je možné kombinovať s plynovým kotlom/elektrickým kotlom/ kotlom na biomasu ako so záložným zdrojom tepla. 

Áno je možné použitie fotovoltických panelov ako zdroj elektrickej energie v kombinácii s tepelnými čerpadlami IME.

S tepelným čerpadlom IME vzduch-voda vieme ušetriť na energiách v porovnaní s plynovým kúrením 20-30%. S tepelným čerpadlom IME voda-voda/zem-voda vieme ušetriť na energiách v porovnaní s plynovým kúrením 30-70%. Naši odborníci vám veľmi radi poradia s výpočtom ušetrených nákladov a návratnosti investície do tepelného čerpadla → 0948 106 722

Všeobecne platí, že pri vykurovaní tepelným čerpadlom budú radiátory o niečo chladnejšie ako pri vykurovaní plynovým alebo kotlom na tuhé palivo. To však neznamená, že nebudú dostatočne efektívne na zabezpečenie príjemnej teploty v interiéri.

 • Tepelné čerpadlá majú výstupnú teplotu vody maximálne 55-65 °C.
 • Kotly na plyn/drevo/ekohrášok/pelety majú výstupnú teplotu vody 80-90°C.

Pri kúrení tepelným čerpadlom dokážu radiátory s väčšou teplovýmennou plochou efektívne odovzdávať teplo aj pri nižšej výstupnej teplote vody (55-65 °C) a komfortne tak vykúriť vašu domácnosť.

V prípade, že máte v zrekonštruovanom dome staré liatinové radiátory a chcete aby bolo vaše tepelné čerpadlo efektívne a maximálne účinné, odporúčame ich vymeniť za nové doskové radiátory typu K33. Pre informácie ohľadom potreby výmeny radiátorov nás kontaktujte → 0914 326 222

Okrem toho je dôležité, aby bol systém vykurovania navrhnutý a nainštalovaný správne. Ak je systém správne navrhnutý, bude schopný efektívne využívať teplo z tepelného čerpadla a zabezpečiť príjemnú teplotu v interiéri aj pri nižšej výstupnej teplote vody.

Na naše tepelné čerpadlá poskytujeme základnú 2 ročnú záruku. Za príplatok je možné získať záruku na 5 alebo 10 rokov. Pre viac info ohľadom záruky nás kontaktujte alebo navštívte našu podstránku Záruka na tepelné čerpadlá IME →

Na výpočet vykurovacieho výkonu tepelného čerpadla sa používa nasledujúci vzorec:

P_g = K * S

kde:

 • P_g je vykurovací výkon tepelného čerpadla v kW
 • K je ukazovateľ spotreby energie na vykurovanie (W/m2)
 • S je vykurovaná plocha domu v m2

Ukazovateľ spotreby energie na vykurovanie závisí od mnohých faktorov, ako sú:

 • typ a stav domu
 • spôsob vykurovania
 • kvalita izolácie (tepelné straty)
 • geografická poloha
 • klimatické podmienky

Pre rodinné domy na Slovensku sa zvyčajne používajú nasledujúce hodnoty ukazovateľa spotreby energie na vykurovanie:

 • pre novostavby s kvalitnou izoláciou: 30-40 W/m2
 • pre starší zrekonštruovaný dom bez 100% izolácie: 50-70 W/m2

Príklad:

Váš dom má vykurovanú plochu 120 m2. Ak má dom kvalitnú izoláciu, tak jeho vykurovací výkon je približne 4,8 kW (120 m2 * 40 W/m2).

Ohrev teplej úžitkovej vody

Na ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV) sa spravidla používa výkon 250 W na osobu. V prípade, že máte v domácnosti 4 ľudí, tak na ohrev TÚV potrebujete približne 1 kW (250 W/osoba * 4 osoby).

Celkový výkon tepelného čerpadla

Celkový výkon tepelného čerpadla, ktorý potrebujete na vykurovanie a ohrev TÚV, je teda približne 5,8 kW (4,8 kW + 1 kW).

Záver

Na základe uvedených údajov potrebujete na vykurovanie a ohrev TÚV vášho domu tepelné čerpadlo s výkonom približne 5,8 kW.

Výber tepelného čerpadla

Pri výbere tepelného čerpadla je potrebné zvážiť aj ďalšie faktory, ako sú:

 • typ tepelného čerpadla (vzduch-voda, voda-voda, zem-voda)
 • SCOP (koeficient výkonnosti za celý rok)
 • energetická trieda
 • náklady na inštaláciu

Naši odborníci vám po technickej analýze domu radi vypočítajú potrebný výkon tepelného čerpadla pre váš dom/objekt. Spojte sa ešte dne s našim odborníkom → 0948 106 714

Existuje niekoľko rôznych typov tepelných čerpadiel, ktoré sa líšia zdrojom tepla, ktorý využívajú.

Tepelné čerpadlá vzduch-voda využívajú ako zdroj tepla vonkajší vzduch. Sú najlacnejším typom tepelných čerpadiel, ale ich výkonnosť je ovplyvnená vonkajšími teplotami a majú najnižšie SCOP spomedzi všetkých typov tepelných čerpadiel. 

Tepelné čerpadlá voda-voda využívajú ako zdroj tepla podzemnú alebo povrchovú vodu. Majú najvyššiu účinnosť (SCOP) počas celého roka nakoľko ich zdroj (podzemná voda) má stálu teplotu. Ich jedinou nevýhodou je  sú vyššie náklady na inštaláciu (vyžadujú studňu / vrty).

Tepelné čerpadlá zem-voda využívajú ako zdroj tepla pôdu. Ich inštalácia si vyžaduje buď dostatočne veľký nevyužitý pozemok alebo geotermálny vrt (vyššie náklady). Ich SCOP je vyššie než pri tepelných čerpadlách vzduch-voda a o nižšie než pri tepelných čerpadlách voda-voda. Sú ideálne v oblastiach kde je potreba chladenia objektov v letných mesiacoch. 

Návratnosť investície do tepelného čerpadla závisí od viacerých faktorov, ako sú:

 • Typ tepelného čerpadla
 • Výkon tepelného čerpadla
 • Klimatické podmienky v oblasti, kde sa tepelné čerpadlo bude používať.
 • Veľkosť a stav budovy, ktorú bude tepelné čerpadlo vykurovať.
 • Spôsob vykurovania, ktorý bude tepelné čerpadlo nahrádzať

Približné hodnoty návratnosti investície do tepelných čerpadiel sú nasledovné:

 • Tepelné čerpadlá vzduch-voda: 5-8 rokov
 • Tepelné čerpadlá zem-voda: 4-6 rokov
 • Tepelné čerpadlá voda-voda: 3-5 rokov

Návratnosť investície do tepelného čerpadla je ovplyvnená aj tým, či si môžete uplatniť dotáciu na inštaláciu tepelného čerpadla od štátu. V súčasnosti je možné získať príspevok až do výšky 4370€ na inštaláciu tepelného čerpadla.

Ak chcete zistiť, aká je návratnosť investície do tepelného čerpadla pre váš konkrétny prípad, kontaktujte nás → 0948 106 722

SCOP je to ukazovateľ účinnosti tepelného čerpadla počas celej vykurovacej sezóny. SCOP sa vypočítava ako pomer vygenerovaného tepla k elektrickej energii, ktorú tepelné čerpadlo spotrebuje.

COP je ukazovateľ účinnosti tepelného čerpadla pri určitej (jednej konkrétnej teplote). COP sa vypočítava ako pomer vygenerovaného tepla k elektrickej energii, ktorú tepelné čerpadlo spotrebuje pri danej teplote.

SCOP je omnoho dôležitejší ako COP, pretože poskytuje komplexný a neskreslený obraz o účinnosti tepelného čerpadla v reálnych podmienkach. COP sa totiž meria pri určitej “ideálnej ” teplote, ktorá nemusí byť vždy reprezentatívna pre celú vykurovaciu sezónu. SCOP naopak zohľadňuje priemernú teplotu v danej oblasti počas celej vykurovacej sezóny a zohľadňuje nízke teploty.

V praxi to znamená, že tepelné čerpadlo s vyšším SCOP bude účinnejšie ako tepelné čerpadlo s vyšším COP. Napríklad tepelné čerpadlo s COP 4,0 pri teplote 7 °C bude mať SCOP približne 3,5 v oblasti s priemernou teplotou vonkajšieho vzduchu 0 °C.


COP tepelných čerpadiel vzduch-voda sa pohybuje v rozmedzí 4,0-5,0 pri teplote vonkajšieho vzduchu 7 °C. Pri nižších teplotách sa COP znižuje.

SCOP tepelných čerpadiel vzduch-voda sa pohybuje v rozmedzí 2,5-4,0 v oblastiach s priemernou teplotou vonkajšieho vzduchu vo vykurovacej sezóne – 0 °C. 

Príklad:

Tepelné čerpadlo vzduch-voda s COP 4,0 pri teplote 7 °C bude mať SCOP približne 3,5 v oblasti s priemernou teplotou vonkajšieho vzduchu 0 °C. To znamená, že pri vykurovaní domu s vykurovacou potrebou 10 kW bude tepelné čerpadlo v priemere za sezónu spotrebovávať približne 2,8 kW elektrickej energie.

COP a SCOP pri tepelných čerpadlách zem-voda

Tepelné čerpadlá zem-voda sú účinnejšie ako tepelné čerpadlá vzduch-voda, ale sú aj drahšie na inštaláciu. Ich výhodou je, že ich výkon nie je ovplyvnený vonkajšími teplotami.

COP tepelných čerpadiel zem-voda sa pohybuje v rozmedzí 4,0-6,0 pri teplote vonkajšieho vzduchu 7 °C.

SCOP tepelných čerpadiel zem-voda sa pohybuje v rozmedzí 3,5-5,0 v oblastiach s priemernou teplotou vonkajšieho vzduchu 0 °C.

Príklad:

Tepelné čerpadlo zem-voda s COP 5,0 pri teplote 7 °C bude mať SCOP približne 4,2 v oblasti s priemernou teplotou vonkajšieho vzduchu 0 °C. To znamená, že pri vykurovaní domu s vykurovacou potrebou 10 kW bude tepelné čerpadlo spotrebovať približne 2,4 kW elektrickej energie.

COP a SCOP pri tepelných čerpadlách voda-voda

COP tepelných čerpadiel voda-voda sa pohybuje v rozmedzí 4,5-6,0 pri teplote vonkajšieho vzduchu 7 °C.

SCOP tepelných čerpadiel voda-voda sa pohybuje v rozmedzí 4,0-5,5 v oblastiach s priemernou teplotou vonkajšieho vzduchu 0 °C.

Príklad:

Tepelné čerpadlo voda-voda s COP 5,5 pri teplote 7 °C bude mať SCOP približne 4,8 v oblasti s priemernou teplotou vonkajšieho vzduchu 0 °C. To znamená, že pri vykurovaní domu s vykurovacou potrebou 10 kW bude tepelné čerpadlo spotrebovať približne 2,1 kW elektrickej energie.

Podľa údajov z prieskumu spoločnosti SIEA, ktorá administruje dotačný program na inštaláciu tepelných čerpadiel, je najpoužívanejším typom tepelného čerpadla na Slovensku tepelné čerpadlo vzduch-voda. V roku 2022 predstavovalo tepelné čerpadlo vzduch-voda približne 70 % všetkých inštalácií tepelných čerpadiel na Slovensku v porovnaní s tepelnými čerpadlami voda-voda alebo  zem-voda.

Pri výbere tepelného čerpadla myslite na tieto body: 

 • Odborná montáž
 • Záruka na tepelné čerpadlo aj jeho inštaláciu
 • Rýchly servis v prípade výpadkov / porúch
 • Certifikáty a oprávnenia na získanie štátnej dotácie (SIEA a EPREL)
 • Parameter SCOP (nie len COP)
 • Energetická účinnosť tepelného čerpadla
 • Správny výkon a typ tepelného čerpadla
 • Potreba záložného elektrického ohrevu
 • Čo je v cene tepelného čerpadla 
 • Hlučnosť tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlá IME sú vhodné na získanie štátnej dotácie lebo sú zaregistrované na SIEA a EPREL. Avšak nie všetky tepelné čerpadlá sú vhodné na získanie dotácie, preto si dobre overte na portáloch SIEA a EPREL či sú zaregistrované a oprávnené na využitie štátnej dotácie. 

Áno, v prípade záujmu vám navrhneme tepelné čerpadlo tak, aby ste ním mohli efektívne chladiť. 

 1. Vyberte si tepelné čerpadlo od výrobcu, ktorý je zaregistrovaný v programe Zelená domácnostiam. Zoznam registrovaných výrobcov je dostupný na webovej stránke SIEA. *Naša firma je zaregistrovaná na SIEA*
 2. Objednajte si tepelné čerpadlo a dohodnite sa s dodávateľom na inštalácii. Dôležité je, aby dodávateľ bol tiež zaregistrovaný v programe Zelená domácnostiam. *Naša firma je zaregistrovaná na SIEA*
 3. Po dokončení inštalácie požiadajte dodávateľa o vystavenie faktúry. Faktúra musí spĺňať všetky náležitosti stanovené programom Zelená domácnostiam.
 4. Zaregistrujte faktúru na webovej stránke SIEA. – Toto urobí naša firma za Vás 🙂
 5. Po schválení faktúry vám bude vyplatená dotácia.

Výška dotácie:

Výška dotácie na tepelné čerpadlá sa pohybuje v rozmedzí 30 % až 50 % z celkových nákladov na inštaláciu. Výška dotácie závisí od typu tepelného čerpadla a výkonu, maximálny príspevok na tepelné čerpadlo je vo výške 4 370€.

Lehoty:

Faktúra na dotáciu Zelená domácnostiam musí byť zaregistrovaná na webovej stránke SIEA najneskôr do 31. decembra 2029.

Áno, môžete požiadať o dotáciu spätne. Nové pravidlá programu Zelená domácnostiam, ktoré boli zavedené v roku 2023, umožňujú žiadateľom podať žiadosť o dotáciu aj za inštalácie, ktoré boli dokončené pred oficiálnym vyplácaním príspevkov v roku 2024. 

V prípade, že máte starý, pôvodný, nezateplený, nezrekonštruovaný dom s pôvodnými oknami bez akejkoľvek izolácie, tepelné čerpadlo nie je vhodné na jeho vykurovanie a neprinieslo by vám výrazné úspory za energie. 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa susedovi neustále kazí/nefunguje jeho tepelné čerpadlo. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:

 • Neodborná inštalácia: Ak bolo tepelné čerpadlo nesprávne nainštalované, môže to viesť k jeho častým poruchám. Napríklad, ak nie je tepelné čerpadlo správne zapojené, môže to spôsobiť prehriatie alebo preťaženie komponentov.
 • Nedostatočná údržba: Tepelné čerpadlo je potrebné pravidelne kontrolovať a udržiavať, aby sa predĺžila jeho životnosť a zlepšila jeho účinnosť. Ak sa tepelné čerpadlo neudržiava, môže to viesť k jeho poškodeniu a poruchám.
 • Výber nevhodného tepelného čerpadla: Ak sused zvolil nevhodné tepelné čerpadlo pre svoj dom, môže to viesť k jeho častým poruchám. Napríklad, ak je tepelné čerpadlo príliš malé pre dom, bude pracovať na plný výkon, čo môže viesť k jeho preťaženiu a poškodeniu. Platí to aj naopak, ak je výkon tepelného čerpadla príliš vysoký pre dom, spôsobuje to poruchy a neefektívnosť. 
 • Nesprávne používanie: Ak sused používa tepelné čerpadlo nesprávne, môže to viesť k jeho poškodeniu a poruchám. Napríklad, ak sused nastaví teplotu príliš vysoko, môže to viesť k preťaženiu tepelného čerpadla.
Je pravda, že tepelné čerpadlá fungujú najlepšie pri teplotách nad 0 °C. Pri nižších teplotách sa ich účinnosť/efektivita znižuje. To však neznamená, že tepelné čerpadlá nie sú vhodné na použitie v zime. Ak je tepelné čerpadlo kvalitné, správne namontované, vyregulované a servisované, bude vám bez problémov vykurovať aj pri -25 °C, akurát že nebude v tom čase až tak výrazne šetriť náklady na energie. Tepelné čerpadlá IME sú navrhnuté tak, aby spoľahlivo fungovali aj pri extrémne nízkych teplotách, aké zažívame u nás na Orave, a to pri zachovaní čo najvyššej efektivity/účinnosti. V prípade, že nechcete aby sa vám efektivita/úspornosť tepelného čerpadla znižovala pri mínusových teplotách, máme pre vás ideálne riešenie – tepelné čerpadlo zem-voda alebo voda-voda. Tieto typy tepelných čerpadiel majú najvyššie SCOP spomedzi všetkých typov tepelných čerpadiel na svete, ich efektivita nie je ovplyvňovaná teplotou vzduchu a majú celoročne konštantnú účinnosť/efektívnosť nakoľko čerpajú energiu zo zdrojov, ktoré majú celoročne konštantnú, plusovú a nemennú teplotu – podzemná voda / pôda v hĺbke 1m (+7 až +10°C). V prípade, že chcete poradiť pri výbere, prípadne vysvetliť všetko o tepelných čerpadlách čo sa nedočítate na internete ani nedopočujete od známeho, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle → 0948 106 722 alebo nás rovno navštívte v našej novootvorenej predajni v Nižnej na Orave – Závodná 969 (Bývalá Tesla Orava). Tešíme sa na vaše ďalšie postrehy a prípadnú spoluprácu! 🙂 – Tím IME.sk Slovenské tepelné čerpadlá

Spotreba elektrickej energie tepelným čerpadlom závisí od niekoľkých faktorov, vrátane typu tepelného čerpadla, jeho veľkosti, efektívnosti, vonkajších teplôt a požiadaviek na vykurovanie alebo chladenie. Všeobecne platí, že tepelné čerpadlá sú energeticky efektívnejšie ako iné zariadenia na vykurovanie a chladenie.

Presná spotreba elektrickej energie sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ako sú napríklad:

 • typ tepelného čerpadla (vzduch-voda, voda-voda alebo zem-voda)
 • výkon čerpadla
 • vonkajšia teplota
 • izolačné vlastnosti budovy
 • nastavenie a údržba systému

Máte záujem o tepelné čerpadlo?

Ozvite sa nám ešte dnes. Radi Vám vysvetlíme všetko o tepelných čerpadlách a našej firme, prídeme na osobnú obhliadku a poskytneme aj individuálnu zľavu. 🙂

IME výroba tepelných čerpadiel
slovenský výrobca
kvalitný produkt
siea logo
eprel logo
zelená domácnostiam

Naša stránka používa cookies, aby sme Vám umožnili jej pohodlné prezeranie a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavenie Sukromia

Naša stránka používa cookies, aby sme Vám umožnili jej pohodlné prezeranie a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Odmietnuť všetko
Uložiť
Prijať všetko
Open Privacy settings