Tepelné čerpadlá pre staršie rodinné domy

zelena domacnostiam

Pomôžeme s dotáciou aj do zrekonštruovaných domov ✓

montaz tepelneho cerpadla pre novostavby

Navrhneme a namontujeme pre každý dom ✓

TEPELNÉ ČERPADLÁ tepelné čerpadlá IME PRE STARŠIE DOMY

tepelné čerpadlá vzduch voda

Vzduch → Voda SPLIT

Tepelné čerpadlo vzduch-voda split využíva energetický potenciál okolitého vzduchu na ohrev TÚV a vykurovanie / chladenie objektov. Má vonkajšiu a vnútornú jednotku.

tepelné čerpadlo vzduch voda monoblok

Vzduch → Voda MONOBLOK

Tepelné čerpadlo vzduch-voda monoblok využíva energetický potenciál okolitého vzduchu na ohrev TÚV a vykurovanie priestorov. Pozostáva len z vonkajšej jednotky.

tepelné čerpadlá voda voda

Voda → Voda

Tepelné čerpadlo voda-voda využíva tepelnú energiu podzemnej alebo povrchovej vody na vykurovanie alebo chladenie budov s cieľom dosiahnuť úspornú a ekologicky šetrnú prevádzku s vysokým SCOP.

tepelné čerpadlá zem voda

Zem → Voda

Tepelné čerpadlo zem-voda využíva tepelnú energiu nachádzajúcu sa v zemi na vykurovanie alebo chladenie budov, čo umožňuje energeticky úspornú a ekologicky šetrnú prevádzku s vysokým SCOP.

Naša firma inštaluje tepelné čerpadlá aj do starších a zrekonštruovaných domov. Vyrábame všetky druhy tepelných čerpadiel: tepelné čerpadlá vzduch-voda (SPLIT / MONOBLOK), tepelné čerpadlá zem-voda a tepelné čerpadlá voda-voda. Výber tepelného čerpadla do staršieho domu závisí od viacerých parametrov ako napríklad lokalita a rozloha pozemku, tepelné straty domu, súčasný spôsob vykurovania (podlahové kúrenie/radiátory), vykurovacia plocha, zateplenie, okná, počet osôb v dome…

Odborne vám navrhneme najvhodnejšie tepelné čerpadlo presne pre Vašu domácnosť → 0948 106 722.

Tepelné čerpadlo pre staršie rodinné domy

Riešenie pre staršie domy

Tepelné čerpadlá IME vieme navrhnúť a vyrobiť pre akýkoľvek starší rodinný dom v rekonštrukcii (bungalov aj viacposchodový) s rôznymi typmi doterajšieho vykurovania (plyn / drevo / pelety / ekohrášok … radiátory / podlahové kúrenie / kombinované kúrenie…) S tepelným čerpadlom IME nie je problém za určitých podmienok zachovať radiátorové kúrenie, prípadne ho skombinovať s podlahovým kúrením.

Úspora od 30-70%

Tepelné čerpadlá IME sú účinné a majú vysoké SCOP, čo znamená, že na výrobu rovnakého množstva tepla ako tradičné vykurovacie systémy spotrebujú oveľa menej energie. To vedie k výrazným úsporám na účtoch za energiu (až do výšky 70%). Zaujíma vás o koľko menej budete platiť za energie s našim tepelným čerpadlom IME v porovnaní s iným tepelným čerpadlom? Neváhajte nás kontaktovať a my vám vypočítame úsporu peňazí aj návratnosť investície → 0948 106 722.

Návratnosť 3-5 rokov

Návratnosť investície do tepelného čerpadla sa skracuje kvôli neustále sa zvyšujúcim cenám energií (elektrina, plyn, fosílne palivá). To, kedy sa vám investícia vráti, závisí od konkrétnych podmienok (typ tepelného čerpadla, vykurovacia plocha, zateplenie domu a pod.). V priemere sa návratnosť investície do tepelného čerpadla pohybuje od 3-5 rokov.

Spoľahlivosť so zárukou

Keďže si tepelné čerpadlá IME sami vyrábame, poznáme ich ako dlaň svojej ruky. Vďaka profesionálnej inštalácii a následnému dohľadu vieme predchádzať najčastejšie sa vyskytujúcim poruchám a zabezpečiť ich servis. Ako výrobca máme všetky súčiastky a komponenty skladom, takže aj pri väčšej chybe vieme situáciu promptne vyriešiť a o všetko sa postarať bez toho, aby ste museli čakať. Našimi tepelnými čerpadlami sme si natoľko istí, že k nim ponúkame nadštandardnú predĺženú záruku až na 5-10 rokov.

Viac o záruke →

Ochrana životného prostredia

Tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla okrem malého množstva elektriny len obnoviteľné zdroje – zem, vzduch, voda. Tepelné čerpadlá nevyžadujú spaľovanie fosílnych palív*, čo znamená, že znižujú emisie skleníkových plynov a prispievajú k ochrane životného prostredia. Navyše tepelné čerpadlá IME využívajú ekologické chladivo (R32 a R290).

*okrem emisií vytvorených pri výrobe malého množstva elektriny v elektrárňach

Nezávislosť od fosílnych palív

Tepelné čerpadlo vyrába teplo z obnoviteľných zdrojov, ktoré sú voľne dostupné v prírode. To znamená, že tepelné čerpadlá nie sú závislé od dovozu fosílnych palív, ktoré sú často drahé a nestabilné. Vďaka tepelnému čerpadlu sa Vy a Vaša rodina stanete sebestačnými a nezávislými od fosílnych palív a ich cenové výkyvy a dostupnosť nebudú ovplyvňovať Vaše účty za energie.

Efektívne vykurovanie a ohrev vody

Tepelné čerpadlo IME môže byť použité na vykurovanie a ohrev teplej vody zároveň. To znamená, že tepelné čerpadlo vieme využiť v zime na kúrenie a počas celého roka ako ohrev teplej úžitkovej vody.

Fotovoltika + tepelné čerpadlo = ÁNO

Naša firma IMEnergy, s.r.o. vám navrhne a zabezpečí kompletný systém energetickej úspory: fotovoltika + tepelné čerpadlo, vďaka čomu dosiahnete ešte väčšiu úsporu nákladov na energie.

Máte záujem o fotovoltiku? Kontaktujte nás → 0948 106 722

Štátna dotácia aj pre staršie rodinné domy

Výhodou tepelných čerpadiel IME je to, že spĺňajú prísne kritériá (SIEA, EPREL) pre udelenie štátnej dotácie Zelená domácnostiam. Všetkým našim zákazníkom poskytneme na naše tepelné čerpadlá plnú administratívnu podporu pri získaní štátnej dotácie ZELENÁ DOMÁCNOSTIAM a to do maximálnej možnej výšky až 4 370€*.

4 370€ platí pre staršie domy, ktoré vymenia svoj súčasný spôsob vykurovania za tepelné čerpadlo.

Viac o dotáciach na tepelné čerpadlá IME →

Prémiový zákaznícky servis

Tepelné čerpadlo vám vieme zhotoviť spolu s kotolňou kompletne na kľúč – vykonáme odbornú obhliadku domu, navrhneme ho tak, aby bolo čo najefektívnejšie a najúspornejšie, dovezieme, namontujeme, spustíme, otestujeme, budeme pravidelne servisovať a samozrejme vás aj zaškolíme na jeho základnú obsluhu.

Viac o montáži →                         Viac o servise →

Kontaktujte nás a zistite viac o tom, ako vám môžu tepelné čerpadlá IME pomôcť ušetriť peniaze za energie → 0948 106 722.

Ivan Plevík spolumajiteľ

Rada odborníka

“Výber správneho typu tepelného čerpadla a jeho odbornej montáže je omnoho dôležitejší než výber samotnej značky tepelného čerpadla. Preto odporúčame zvoliť si pre váš projekt správnu firmu, ktorá tepelné čerpadlá nie len predáva ale aj odborne montuje a servisuje vo Vašom okolí. Ďalšou dôležitou vecou sú dotácie. V prípade, že tepelné čerpadlo nie je zaregistrované na SIEA a EPREL , nie je možné si na takéto TČ uplatniť dotáciu Zelená domácnostiam / Obnov dom. To isté platí aj o montážnej firme, ktorá musí mať certifikát a oprávnenie na montáž tepelných čerpadiel, ktoré vydáva ministerstvo hospodárstva. ”

Odpovede na Vaše otázky

Áno, tepelné čerpadlá IME sú vhodné aj do starých domov, domov s radiátormi, domov s kombinovaným kúrením – radiátory + podlahové kúrenie. Účinnosť tepelného čerpadla závisí od tepelných strát domu (či je dom pôvodný alebo zrekonštruovaný, ako je zateplený, či má staré alebo nové okná – 2/3 sklá, hrúbka strešnej izolácie, typ kúrenia – radiátory/podlahové kúrenie…). 

Áno tepelné čerpadlá IME sú vhodné aj do domov s radiátormi. V prípade, že máte staré liatinové radiátory a chcete aby bolo vaše tepelné čerpadlo efektívne, odporúčame ich vymeniť za nové doskové radiátory typu K33. Pre informácie ohľadom potreby výmeny radiátorov nás kontaktujte → 0914 326 222

Všeobecne platí, že pri vykurovaní tepelným čerpadlom budú radiátory o niečo chladnejšie ako pri vykurovaní plynovým alebo kotlom na tuhé palivo. To však neznamená, že nebudú dostatočne efektívne na zabezpečenie príjemnej teploty v interiéri.

  • Tepelné čerpadlá majú výstupnú teplotu vody maximálne 55-65 °C.
  • Kotly na plyn/drevo/ekohrášok/pelety majú výstupnú teplotu vody 80-90°C.

Pri kúrení tepelným čerpadlom dokážu radiátory s väčšou teplovýmennou plochou efektívne odovzdávať teplo aj pri nižšej výstupnej teplote vody (55-65 °C) a komfortne tak vykúriť vašu domácnosť.

V prípade, že máte v zrekonštruovanom dome staré liatinové radiátory a chcete aby bolo vaše tepelné čerpadlo efektívne a maximálne účinné, odporúčame ich vymeniť za nové doskové radiátory typu K33. Pre informácie ohľadom potreby výmeny radiátorov nás kontaktujte → 0914 326 222

Okrem toho je dôležité, aby bol systém vykurovania navrhnutý a nainštalovaný správne. Ak je systém správne navrhnutý, bude schopný efektívne využívať teplo z tepelného čerpadla a zabezpečiť príjemnú teplotu v interiéri aj pri nižšej výstupnej teplote vody.

Áno. Ako so záložným zdrojom tepla je možné všetky tepelné čerpadlá IME kombinovať s plynovým / elektrickým kotlom alebo kotlom na pelety / eko hrášok.

Áno je možné použitie fotovoltických panelov ako zdroj elektrickej energie v kombinácii s tepelnými čerpadlami IME. Naša firma Vám navrhne a zrealizuje montáž fotovoltiky v kombinácii s tepelným čerpadlom IME. Toto riešenie je najefektívnejšie a najekonomickejšie. 

V prípade, že sa jedná o starý, nezateplený dom s pôvodnými oknami bez izolácie, tepelné čerpadlo nie je vhodné na jeho vykurovanie z dôvodu veľkých tepelných strát.

Cena tepelného čerpadla závisí od jeho typu a výkonu. Cena tepelného čerpadla IME vzduch-voda 6,3kW bez montáže =  6 500 € s DPH*. 

Montáž tepelného čerpadla 

Okrem ceny tepelného čerpadla je potrebné počítať aj s nákladmi na jeho inštaláciu. Cena základnej montáže tepelného čerpadla vzduch-voda (montáž + jeho spustenie) vychádza na 1 190€ s DPH *.

Dotácia na tepelné čerpadlo

Na tepelné čerpadlo je možné získať dotáciu v rámci programu Zelená domácnostiam a Obnov dom. Výška dotácie závisí od výkonu tepelného čerpadla a pohybuje sa v rozmedzí od 1 591€ – 4 370 €.

*Cena je len orientačná a môže sa meniť v závislosti od stavu vašej kotolne a potrieb vášho objektu. V prípade, že plánujete inštalovať tepelné čerpadlo do starého domu, je potrebné počítať aj s nákladmi na úpravu vykurovacieho systému. V prípade, že plánujete inštalovať tepelné čerpadlo zem-voda / voda-voda je potrebné rátať so stavebnými prácami (vrt/zemné kolektory).

Tepelné čerpadlá IME majú veľmi tichú prevádzku. Vonkajšia jednotka dosahuje hlučnosť pod 45 dB a vnútorná jednotka dokonca pod 31 dB. Nemusíte sa obávať nadmerného hluku.

tepelne cerpadlo zvuk decibely

Priemerná životnosť tepelného čerpadla IME dosahuje minimálne 20 rokov a viac. Pre dlhú životnosť tepelného čerpadla je kľúčová jeho odborná montáž a pravidelné servisné prehliadky.

Priemerné mesačné náklady na energie s vykurovaním tepelným čerpadlom pre rodinný dom s plochou 120m² sú okolo 50-100 €. Náklady na prevádzku tepelného čerpadla však môžu byť vyššie alebo nižšie, v závislosti od konkrétnych faktorov.

Napríklad tepelné čerpadlo vzduch-voda s výkonom 10 kW spotrebuje v priemere 200 kWh energie mesačne v závislosti od vykurovanej plochy domu. Ak je cena energie 0,25 € za kWh, potom mesačné náklady na prevádzku tohto tepelného čerpadla budú 50 €*.

Tepelné čerpadlo zem-voda/voda-voda s výkonom 10 kW spotrebuje v priemere 150 kWh energie mesačne. Ak je cena energie 0,25 € za kWh, potom mesačné náklady na prevádzku tohto tepelného čerpadla budú 30 €*.

V prípade, že plánujete inštalovať tepelné čerpadlo do starého zrekonštruovaného domu, je potrebné počítať s tým, že účinnosť tepelného čerpadla môže byť o niečo nižšia než pri novostavbe. To znamená, že mesačné náklady na prevádzku tepelného čerpadla v takomto dome môžu byť vyššie v závislosti od veľkosti rekonštrukcie.

Na záver treba pripočítať pravidelné ročné servisné  prehliadky tepelného čerpadla, ktoré sa pohybujú od 0-200€ /rok. 

*Ceny sú orientačné a platia pre novostavbu – nízkoenergetický dom v roku 2023.

Pre podnebie Slovenska sú vhodné všetky typy tepelných čerpadiel – vzduch-voda / zem-voda / voda-voda.

Tepelné čerpadlá voda-voda / zem-voda využívajú teplo z podzemnej vody alebo pôdy. Toto teplo je stabilné aj pri nízkych vonkajších teplotách, čo zaisťuje vysokú účinnosť tepelného čerpadla aj v zime – vysoké SCOP. Ich nevýhodou sú vyššie náklady na ich inštaláciu v porovnaní s tepelným čerpadlom vzduch-voda. 

Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú tiež vhodné pre podnebie Slovenska, ale ich účinnosť je nižšia ako účinnosť tepelných čerpadiel voda-voda / zem-voda. Tepelné čerpadlá vzduch-voda využívajú teplo z vonkajšieho vzduchu. Pri nízkych vonkajších teplotách sa účinnosť tepelných čerpadiel vzduch-voda znižuje. Ich výhodou sú výrazne nižšie náklady na ich inštaláciu v porovnaní s tepelnými čerpadlami voda-voda / zem-voda.

V prípade, že máte malý pozemok, nedostatok spodnej vody alebo nie je možné realizovať inštaláciu tepelného čerpadla zem-voda / voda-voda, môžete zvážiť inštaláciu tepelného čerpadla vzduch-voda.

Všetky tepelné čerpadlá IME sú vhodné do klimatických podmienok, kde teplota vzduchu v zimných mesiacoch klesne krátkodobo až na hranicu -20°C. Efektívnosť tepelného čerpadla voda-voda / zem-voda nie je ovplyvnená vonkajšou teplotou vzduchu, nakoľko teplo odoberajú z podzemnej vody alebo zeme. Tieto zdroje tepla majú konštantnú teplotu okolo +10 °C aj v zimných mesiacoch.

S tepelným čerpadlom IME vzduch-voda vieme ušetriť na energiách v porovnaní s plynovým kúrením 20-30%.

S tepelným čerpadlom IME voda-voda/zem-voda vieme ušetriť na energiách v porovnaní s plynovým kúrením 30-70%.

Naši odborníci vám veľmi radi poradia s výpočtom ušetrených nákladov a návratnosti investície do tepelného čerpadla → 0948 106 722

Máte záujem o tepelné čerpadlo?

Ozvite sa nám ešte dnes. Radi vám vysvetlíme všetko o tepelných čerpadlách a našej firme, prídeme na osobnú obhliadku a naceníme kompletné tepelné čerpadlo aj s jeho montážou našou firmou. 🙂

IME výroba tepelných čerpadiel
slovenský výrobca
kvalitný produkt
siea logo
eprel logo
zelená domácnostiam

Naša stránka používa cookies, aby sme Vám umožnili jej pohodlné prezeranie a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavenie Sukromia

Naša stránka používa cookies, aby sme Vám umožnili jej pohodlné prezeranie a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Odmietnuť všetko
Uložiť
Prijať všetko
Open Privacy settings